we speak English as well

Konserwacje

Urządzenia zużywające paliwa gazowe ze względów technicznych i bezpieczeństwa wymagają cyklicznych konserwacji. Ta informacja znajduje się w każdej instrukcji obsługi kotła gazowego każdego producenta. Czyste i estetyczne z zewnątrz urządzenia mogą dawać złudne poczucie idealnego stanu technicznego. Natomiast najważniejsza cześć kotła znajduje się w jego sercu – w jego środku. Jest to komora spalania, gdzie w specjalnie odizolowanych do tego celu warunkach w palniku gaz miesza się z powietrzem w odpowiednich proporcjach i przy udziale elektrod zapłonowych następuje zapłon i regularne  spalanie paliwa. Ciepło wytworzone podczas spalania „omiata” wymiennik ciepła, który dzięki swojej specjalnej budowie przekazuje ciepło do wody znajdującej się w jego wnętrzu i przekazuje je dalej do instalacji. W kotłach nowej generacji, czyli obecnie produkowanych – kotłach gazowych kondensacyjnych proces odzyskiwania ciepła został rozszerzony, w stosunku do pierwotnego, o pobieranie ciepła również ze skroplin wytrącających się ze spalin. https://www.youtube.com/watch?v=r7yWQ0In4J0

Konserwacja kotłów gazowych kondensacyjnych

Metoda kondensacyjna jest szczytem efektywności wykorzystania energii pochodzącej ze spalania gazu, ale również jest związana z produkowaniem sporej ilości skroplin, czyli kondensatu. Podczas tworzenia się w komorze spalania kropel wody wszystkie zabrudzenia ze spalonego gazu i powietrza osadzają się w kondensacie i gromadzą się na wymienniku ciepła lub te drobniejsze w kolejnych elementach układu. Z biegiem czasu uboczne produkty spalania w postaci mokrych grudek różnej wielkości zapychają układ odprowadzania kondensatu i szybko gromadzą się w dolnej części komory spalania blokując swobodny odpływ skroplin. Poza zakłóconym procesem spalania i oddawania ciepła taka sytuacja prowadzi do całkowitego zalania komory spalania i uszkodzenia drogiego palinka oraz często do zalanie innych elementów kotła narażają je na trwałe uszkodzenia.

Konserwacja kotłów grzewczych

Straty, koszty, brak ogrzewania i ciepłej wody oraz związany z tym stres domowników jest trudny do materialnego oszacowania. Prostą metodą na uniknięcie tego czarnego scenariusza są cykliczne przeglądy wraz z  konserwacją i czyszczeniem kotła. Zapraszam do kontaktu i umówienie się na wykonanie usług.